Auto z komisu? Sprawdź polisę OC

Jeżeli kupujesz auto w komisie, zwróć uwagę na polisę OC

Ostatnio coraz częściej klienci komisów samochodowych są wprowadzani w błąd. Chodzi tu o nierzetelne informowanie w zakresie ubezpieczenia OC. Z analiz przeprowadzonych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jasno wynika, że może dotyczyć to co dziesiątego klienta komisów samochodowych.

Więc kupując auto używana, warto dokładnie sprawdzić wszystkie dokumenty, w tym także to, czy polisa ubezpieczenia jest aktualna.

Jak twierdzi prezes UFG w głównej mierze to właściciele komisów wprowadzają klientów w błąd, a oni sami nie do końca znają obowiązujące przepisy i dają się łapać na takie sztuczki. Prawdopodobnie oszustwo polega na tym, że sprzedający chcąc zachęcić potencjalnego klienta do kupna, oferuje mu aktualne ubezpieczenie od poprzedniego właściciela. Klient przystaje na taką ofertę i wyjeżdża z komisu nowy autem.

Jednak prawie nigdy nie przychodzi mu do głowy, żeby zweryfikować to co mówi sprzedawca. W rezultacie klient może popaść w kłopoty, ponieważ jazda nieubezpieczonym pojazdem, w razie wypadku wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Okazuje się, że umowa ubezpieczenia została wypowiedziana przez komis, a kupujący został świadomie wprowadzony w błąd.

Jak ustrzec się przed takimi problemami?

Najlepiej zweryfikować czy poprzednia umowa ubezpieczenia nie została rozwiązana. Najlepiej zrobić to na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, lub bezpośrednio w firmie, w której jest rzekomo ubezpieczony.

Jak szacuje Fundusz, po naszych drogach porusza się około dwustu tysięcy aut bez ubezpieczenia OC. Ich kierowcy co roku powodują około 5 tysięcy wypadków. Za brak ubezpieczenia grozi kara, która obecnie wynosi około dwóch tysięcy złotych. Nie dajmy się zaślepić sprzedającym w autokomisach i na własną rękę sprawdźmy aktualność polisy.