Ceny OC idą w górę

Ceny ubezpieczeń muszą pójść w górę?

Od początku roku zanotowano już kilka podwyżek stawek ubezpieczenia OC.  Do chwili obecnej ubezpieczenie to wzrosło już o 10% a ubezpieczenie autocasco o 16%. Do tego do końca roku przewiduje się podwyżki o kolejne punkty procentowe.

Wszyscy zgodnie mówią, że podwyżki są nieuniknione w Polsce. Wszak w innych krajach europejskich ubezpieczenie jest i tak droższe. Do tego dochodzi rosnąca ilość wypłat odszkodowań z polis OC i rosnące koszty, by utrzymać dostateczną jakość usług.

Pomimo tego, że składki już poszybowały w górę, dalsze podwyżki są już niemal pewne. Żeby towarzystwa ubezpieczeniowe mogły dalej generować pozytywne wyniki finansowe podwyżki są niezbędne. Ubezpieczyciele komentują, że ubezpieczenia OC są to produkty deficytowe i generujące ciągłe straty. Obserwuje się tendencję klientów do rezygnowania z polis autocasco, natomiast liczba ubezpieczeń OC stale rośnie. „Może to jednak także oznaczać, że mimo, iż samochodów jest więcej, z powodu wzrostu cen polis autocasco mniej osób na nie stać” – komentuje Maciej Rabiej, ekspert rynku ubezpieczeń.

Za wzrost stawek może być odpowiedzialna także rzecznik ubezpieczonych Halina Olendzka. Przedstawiła ona projekt, w którym mówi o obowiązkowym samochodzie zastępczym dla każdego posiadacza polisy ubezpieczenia OC. Jeżeli projekt zostanie przyjęty na pewno pieniądze na ten cel zostaną pobrane od klientów. Towarzystwa ubezpieczeniowe tłumaczą, że tylko w ten sposób mogliby sfinansować auta zastępcze. Proponują jednak inne rozwiązanie – opcję, którą będzie można wykupić w zależności od decyzji posiadacza pojazdu.