Co wpływa na wysokość składki OC?

Co wpływa na wysokość składki OC?OC – czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, chroni osoby poszkodowane w wypadku. W Polsce i większości krajów jest to ubezpieczenie obowiązkowe, którego brak jest karany dużymi opłatami. Bez ważnego OC pojazd nie może uczestniczyć w ruchu komunikacyjnym.

Podstawą do wyliczenia składki OC jest pojemność silnika – generowana moc ma przełożenie na rozwijane prędkości na drodze, co za tym idzie ma także wpływ na powstające w razie kolizji szkody. Użytkownik posiadający większy silnik automatycznie przemierza więcej kilometrów niż kierowca pojazdu o słabszych parametrach.

Drugim ważnym czynnikiem jest region kraju, gdzie pojazd jest zarejestrowany. Statystyki wypadków dla różnych województw są rożne, automatycznie polisa będzie droższa na obszarach gdzie kolizji jest więcej. Często towarzystwa ubezpieczeniowe wysokość składki odnoszą do konkretnego miasta, infrastruktury dróg, itp. Czynnikiem decydującym jest także przeznaczenie pojazdu(np. dostawczy, osobowy, komunikacja płatna).

Towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą własne statystyki, odnoszące się przede wszystkim do sumy wypłat odszkodowań w zależności od różnorakich kryteriów. Stąd właśnie w ofertach firm pojawiają się rabaty i zniżki, np. dla określonych grup społecznych(służby mundurowe, rolnicy). Standardem jest zniżka za tzw. „bezszkodową jazdę” uwarunkowaną od wieku kierowcy.

Przejdź do: OC AC | AC | LEASING | KREDYT SAMOCHODOWY