Dlaczego drożeją polisy OC?

Głównym powodem podwyżek OC przez firmy ubezpieczeniowe jest fakt płacenia wyższych odszkodowań poszkodowanym w wypadkach.

ProMotor opracował raport na temat szkód osobowych w wypadkach komunikacyjnych, z którego wynika, że ilość wypłacanych odszkodowań w znacznym stopniu obciąża ubezpieczycieli, dlatego też są oni zmuszeni do podwyższenia cen za OC. Szczególnie chodzi o wypłaty za usługi medyczne i rehabilitacje po wypadku, jak również świadczeń za inwalidztwo.

W perspektywie rosnące wypłaty odszkodowań przyczyniają się do znacznego wzrostu cen OC. W tym miejscu mówi się o cenie nawet 700, 800 do 1000 złotych. W tej chwili średnio za OC komunikacyjne płacimy około 400 złotych.

Raport ProMotoru pokazuje, że w 2009 roku ubezpieczyciele zapłacili w ramach zaistniałych szkód osobowych 18% ogółu odszkodowań i świadczeń z OC komunikacyjnego.

Podobną sytuację zaobserwowało u siebie kilka towarzystw ubezpieczeniowych, między innymi PZU. Tendencja wzrostowa dotyczy nie tylko liczby, ale i wysokości kwot wypłacanych odszkodowań.

Polska ze średnią 18% plasuje się wśród innych krajów Unii Europejskiej, praktycznie na końcu. W Europie Zachodniej wypłaty odszkodowań sięgają nawet 50% wartości szkód z polis OC.