Firmy ubezpieczeniowe oszukują

Ubezpieczyciele nas oszukują

Tak dużej ilości skarg nie było od wielu lat. Urząd ochrony Konkurencji i Konsumentów nakłada coraz więcej kar na firmy ubezpieczeniowe. Od początku 2010 roku aż dwukrotnie ukarane zostało PZU, a także CompensaErgo HestiaHDIGeneraliWartaNordea, i inni.

Dodatkowo w ponad czterdziestu przypadkach UOKiK wpisał klauzule stosowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe do rejestru klauzul niedozwolonych. Same firmy także zauważyły wzmożone kontrole Urzędu. Tak dużej ilości kar i interwencji ze strony UOKiK w ubiegłym roku, nie było od ponad kilkunastu lat. Spowodowane jest to tym, że sami konsumenci zaczęli dbać o swoje interesy i dochodzić swoich praw. Tylko w tym roku wpłynęło już około 150 skarg klientów na działalność ubezpieczycieli. Dodatkowo z kontrolerami z Urzędu zaczął współpracować Rzecznik Ubezpieczonych.

Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec kar, ponieważ wiele spraw jest jeszcze w toku.

UOKiK przygląda się praktykom na rynku bancassurance od kwietnia tego roku a pod koniec lipca trafiło do niego też zawiadomienie od Compensy Życie o stosowaniu praktyk ograniczających konkurencję oraz naruszających zbiorowe interesy konsumentów przez PZU.

Rynek ubezpieczeń to jeden z sektorów, gdzie łatwo o błąd i stosunkowo łatwo ten błąd namierzyć. Różnego rodzaju dokumenty są przecież powszechnie dostępne, jak się okazuje sami ubezpieczyciele sprowadzili na siebie kontrole.