Jak obniżyć cenę OC?

Czy da się obniżyć cenę OC auta?

Jak wynika ze statystyk ceny ubezpieczeń poszybowały w górę już o 11% w tym roku. Przypuszcza się, że mogą wzrosnąć o kolejne 9% osiągając jedną piątą wzrostu w porównaniu do cen z początku roku. Jednak są sposoby, dzięki którym można obniżyć stawki, jakie płacimy za ubezpieczenie OC.

Sytuacja w branży ubezpieczeń jest niekorzystna dla klientów. Optymiści mówią, że w Polsce w porównaniu z innymi krajami europejskimi i tak płacimy znacznie mniej. Jednocześnie w Polsce istnieje bardzo dużo firm ubezpieczeniowych i trudno jest porównać i wybrać atrakcyjną ofertę ubezpieczenia. Dobry wybór zaburzają dodatkowo podwyżki cen ubezpieczeń.

Jak więc wybrać tanie ubezpieczenie?

Najlepiej zacząć od zbierania informacji o rynku. Należy porównać jak największą ilość ofert firm ubezpieczeniowych. Warto zaznaczyć, że atrakcyjna oferta w poprzednim roku nie oznacza, że i w tym taka będzie. Zmiany na rynku ubezpieczeń dokonują się bardzo szybko i należy dokładnie śledzić te zmiany. Dodatkowo na cenę polisy wpływa wiele różnych czynników co dodatkowo utrudnia wybór.

W zależności od polityki cenowej danej firmy ten sam kierowca może zapłacić za ubezpieczenie nawet dwa razy więcej w zależności od wybranej firmy. Oznacza to, że różne firmy różnie określają wysokość składki ubezpieczenia – najtańsze OC kupimy w różnych firmach. Warto więc śledzić zmiany na rynku ubezpieczeń i porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach polisy a może bardziej odpowiednie słowo to nie przepłacić.

Kolejnym sposobem na płacenie mniej jest samochód na współwłaściciela. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają młodzi kierowcy, którzy przez brak doświadczenia musieli by płacić składki dużo przewyższające ich budżet. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest ustanowienie współwłaścicielem osobę, która posiada wysokie zniżki w ubezpieczeniu OC.

W takim przypadku zniżki współwłaściciela są brane pod uwagę i młody kierowca może płacić nawet połowę mniej.

Niższe stawki za ubezpieczeni możemy uzyskać także, jeżeli wykupimy inne ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela. Jeżeli dodatkowo wykupimy np. ubezpieczenie mieszkania wówczas możemy liczyć na kilkuprocentową zniżkę na polisę komunikacyjną. Możemy także wykupić dodatkowo pakiet assistance lub NNW. Tego rodzaju ubezpieczenia są bardzo atrakcyjne dla klientów, a wykupione w pakiecie pozwalają zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Warto dodać, że towarzystwa ubezpieczeniowe różnie wyliczają składkę dla danej osoby. Każda firma korzysta ze swoich sposobów wyliczania, a bierze pod uwagę z reguły wiek kierowcy, bezszkodowość, miejsce zamieszkania, zawód, ilość posiadanych pojazdów. Podczas rozmowy z agentem warto podawać rzetelne informacje. Jeżeli skłamiemy np. no temat bezszkodowości może nas spotkać nieprzyjemność płacenia większej składki, jeżeli ubezpieczyciel dowie się prawdy. Dodatkowo każdy kierowca może przeprowadzić symulację w różnych towarzystwach dzięki ogólnie dostępnym kalkulatorom czy porównywarkom.