Jak przygotować się do wzięcia kredytu samochodowego?

Kredyt samochodowyDo szerokiego wyboru uiszczenia płatności za samochód (nowy bądź używany) dołącza również coraz bardziej korzystna opcja kredytu samochodowego wziętego w banku. Istnieją możliwości rozłożenia spłat nawet na 10 lat, bądź rozłożenia ich na dwie połowy (np. gdy nabywca posiada duże fundusze, ale niewystarczające do spłaty całej wartości pojazdu od razu). Oczywiście istnieją też ujemne strony, które trzeba wziąć pod uwagę, jak fakt zastawu samochodu przez bank, uniemożliwiający sprzedanie go, a w przypadku wypadku powodujący dodatkowe problemy.

Jeśli chcemy rozpocząć starania o uzyskanie takiego rodzaju kredytu, trudność może sprawiać wybór banku. Niektóre z nich oferują korzystniejsze warunki dla swoich stałych klientów, dlatego należy się upewnić czy w banku, z którego usług już korzystamy nie ma opcji zniżek. Pierwszym krokiem jest zawsze określenie, jakie środki możemy z własnej kieszeni zapłacić na poczet kupna danego samochodu.

Kolejnym, krokiem jest wykonanie symulacji spłaty wszystkich rat od zaciągniętego kredytu (co ułatwiają same banki kredytowe, udostępniając na swoich stronach kalkulatory mogące przeliczyć koszty). Oprocentowanie rat wynosi najwyżej kilka procent, jednak przy wysokich ratach te koszty przez kilka lat mogą okazać się duże.

Przejdź do: NAJTAŃSZE OC | OC i AC | LEASING

Banki wymagają najczęściej własnego wkładu na początek, od czego często będą zależały nasze warunki w ramach kredytu samochodowego. Wysoki wkład własny jest bardzo korzystny z tego punktu widzenia, gdyż można dzięki niemu skrócić okres spłaty, a także skorzystać z prostszych procedur (np. bez potrzeby podawania dokładnej kwoty naszego dochodu miesięcznego).

Polskie banki kredytowe udzielają pożyczek na samochód w trzech walutach: złotówkach, frankach szwajcarskich i euro. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, jednak na pewne prawidłowości (zwłaszcza na kurs walut obcych w stosunku do polskiej) trzeba zawsze zwrócić uwagę. Korzystnie wychodzi obca waluta, jeśli jej obecny kurs i sytuacja pozwala na niższe raty.

Kolejną rzeczą godną uwagi przy ustalaniu warunków kredytu samochodowego jest okres kredytowania, który jest korzystniejszy (bardziej elastyczny ze względu na swoją długość) dla aut nowych. W ramach kredytu można czasami ująć dodatkowe usługi, jak np. ubezpieczenie lub usługę Assistance ? jest to następna rzecz, jaka będzie decydowała o warunkach kredytu. Podobnie jest w przypadku warunku przelania praw do ubezpieczenia AC samochodu na bank (nie zawsze jest zawarta w umowie banku), co oznacza, że w przypadku odszkodowania to bank decyduje o tych środkach (które są przeznaczane najczęściej na spłatę kredytu).