Jazda bez OC

jazda_bez_acZ pewnością niewielu kierowców orientuje się jakie konsekwencje mogą spotkać tych, którzy nie wykupili ubezpieczenia OC. Otóż do tej pory, bardzo częstym wyjściem z tej sytuacji było odholowanie pojazdu mechanicznego na parking policyjny, nawet w przypadku, gdy kierowca miał polisę, ale nie zabrał jej ze sobą. Za kilka miesięcy Policja takiego prawa mieć nie będzie.

Nowelizacja ustawy o ruchu drogowym i ubezpieczeniach obowiązkowych nie nakłada obowiązku posiadania polisy OC podczas podróży. Nie będzie konieczności udowodnienia Policji, że dane ubezpieczenie opłaciliśmy. Policja będzie mogła to sprawdzić w bazie danych i w razie stwierdzenia braku OC, dobierze się delikwentowi do portfela. Ustawa złagodziła prawo, ale nie zezwala na jazdę bez OC, ponadto nadal obowiązywać będą wysokie mandaty.

Jeżeli kierowcy, który nie ma ubezpieczenia przytrafi się wypadek i ktoś na nim ucierpi, wtedy pieniądze za należne odszkodowanie osobie pokrzywdzonej pokryje UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W każdym przypadku, UFG występuje o zwrot sumy wypłaconego odszkodowania od osoby nieposiadającej ważnej polisy OC. Są to kwoty nawet do 200 tys. złotych, jak dowiadujemy się z prasy.

Czy nowelizacja ustawy o ruchu drogowym i ubezpieczeniach obowiązkowych przyczyni się do zwiększenia wpłat do UFG? Tego nie wie nikt, ale specjaliści zapowiadają, że wiele osób skorzysta z takiego prawa i danej polisy nie wykupi. Co zatem czeka kierowcę, który będzie bezprawnie poruszał się po polskich drogach?

Otóż dla takich śmiałków przygotowano całkiem ?ciekawy? mandat w wysokości (OC nieważne powyżej 14 dni):

  • samochody osobowe – 500,00 EURO
  • samochody ciężarowe i autobusy – 800,00 EURO
  • pojazdy pozostałe – 100,00 EURO

Sprawdź aktualne kary za brak polisy OCkara to nawet 700 tys. zł!

Są to duże sumy pieniężne, których nie każdy kierowca może być w stanie zapłacić. Zatem nasuwa się pytanie ? Czy opłacało się będzie jeździć bez ważnego OC? Jeśli nie to kto na tym zarobi ??

pożyjemy zobaczymy :]