Miałeś wypadek? Lepiej się przyznaj…

Klienci firm ubezpieczeniowych, do tej pory skutecznie ukrywający wypadki i wyłudzający tańsze ubezpieczenia OC mogą mieć kłopoty. Polisy komunikacyjne OC przyznawane kierowcom często okazywały się tańsze, niż w rzeczywistości powinny być.

Wynika to z prostego faktu, że do tej pory firmy ubezpieczeniowe nie miały prostej możliwości sprawdzenia czy dany kierowca kłamie w sprawie wypadków, czy nie. Było to spowodowane trudnościami w kontakcie z innymi firmami oraz organizacjami, które mogłyby udzielać podobnych informacji.

Choć system był pod tym względem upośledzony, od czasu do czasu udawało się złapać nieuczciwych właścicieli aut, ale i tak cały proces nie wyglądał na dostatecznie wydajny. Z pomocą przyszedł niedawno stworzony, ogólnopolski, zintegrowany system informacyjny, z którego mogą korzystać towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeden system pozwala każdej firmie szybko sprawdzić, czy dany klient, który twierdzi, że nie miał do tej pory żadnych kolizji i wypadków, mówi prawdę.

Zintegrowany system opiera się na bazie danych o kolizjach, wypadkach i ich sprawcach. Pozwoli to szybko wyłuskać wszelkie informacje o konkretnym kliencie i samochodzie, dzięki czemu towarzystwo ubezpieczeniowe w szybki sposób będzie mogło zweryfikować słowa właścicieli aut. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą cieszyć się nowym systemem dzięki Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który może przekazywać im informacje o klientach oraz o tym, czy danemu osobnikowi należy się zniżka.

System testowany był przez 10 miesięcy, dzięki czemu w praktyce sprawdzone zostały wszelkie mechanizmy techniczne i logistyczne, a przede wszystkim – skuteczność bazy danych. Jak się okazało, już w fazie testów liczba wykrywania oszustów niezwykle się zwiększyła – testowe towarzystwa ubezpieczeniowe były w stanie komunikować się z systemem sprawnie i szybko, zaś kierowcy nie mogli już tak łatwo jak kiedyś uniknąć wykrycia.

Do tej pory kierowcy płacili składki w wysokości o 30% za małej, niż powinni w rzeczywistości. Biorąc pod uwagę wypadki oraz prawdziwą historię jazdy danego kierowcy szybko można było wykazać, że odsetek właścicieli aut, którzy notorycznie oszukiwali podczas rozmowy z towarzystwami ubezpieczeniowymi, gwałtownie wzrost po wprowadzeniu systemu. Posunięcie to jest dobre i pozytywne, szczególnie dla kierowców.

Jak się okazuje, oszustwa i kłamstwa kierowców ujemnie wpływają na wspólny interes wszystkich właścicieli aut – ceny ubezpieczeń OC gwałtownie rosły i było to spowodowane między innymi nieadekwatnością rzeczywistości do sytuacji, jaką deklarowali kierowcy. Nieprawdziwość danych była też powodem trudności z uzyskiwaniem wiarygodnych wyników w porównywarkach ofert finansowych.

Po wprowadzeniu systemu możemy mieć nadzieję, że ceny OC dla wszystkich kierowców spadną, zaś sami właściciele aut przestaną oszukiwać. Wedle badań, do tej pory co dziesiąty kierowca oszukiwał i kłamał podczas pytań ubezpieczyciela o kolizje, stłuczki i wypadkową jazdę. Pozostaje mieć nadzieję, że wraz z nowym narzędziem towarzystw ubezpieczeniowych sytuacja zmieni się na lepsze.