Niższa cena za OC AC

Jak skutecznie obniżyć składkę za ubezpieczenia komunikacyjne?

Jak wiemy eksploatacja auta sporo kosztuje. Oprócz drogiego ostatnio paliwa, musimy wydać pieniądze na serwis, części wymienne, bieżące naprawy. Istotnym elementem w portfelu każdego kierowcy jest także ubezpieczenie. Często się zdarza, że gdy nadchodzi czas kupna ubezpieczenie przedłużamy dotychczasową umowę ubezpieczenia, bez weryfikacji innych ofert na rynku. Ubezpieczenie OC i AC to pozycje, na których sporo możemy zaoszczędzić, jeżeli wybierzemy je świadomie. Dlatego warto wiedzieć jak obniżyć składkę za ubezpieczenie swojego auta.

Żeby móc zaoszczędzić pieniądze wydawane na samochód przede wszystkim należy pilnować momentu, w którym nasza obecna polisa OC dobiega końca. To jedyny moment w roku, gdy możemy zmienić ubezpieczyciela, a co za tym idzie wybrać lepszą ofertę u konkurencji. Jeżeli nie wypowiemy umowy ubezpieczenia najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy, zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy bez możliwości przerwania jej w trakcie.

Wypowiedzenie musimy dostarczyć ubezpieczycielowi emailem, telefonicznie bądź pisemnie poprzez pocztę – w ostatnim przypadku data stempla pocztowego jest wiążąca. Najlepiej jest zapisać datę zakończenia umowy i wcześniej porównać oferty na rynku ubezpieczeniowym. Obecnie istnieje cała gama porównywarek internetowych, gdzie możemy wyszukać ubezpieczenie kierując się różnymi kryteriami. Możemy także zostawić swój numer telefonu, a dana firma przygotuje dla nas ofertę i oddzwoni.

Ile zapłacimy za polisy OC AC?

O tym ile zapłacimy za ubezpieczenie komunikacyjne naszego samochodu decyduje w głównej mierze sposób, w jaki nim jeździmy. Osoby, które jeżdżą ostrożnie, bezszkodowo, mogą liczyć na zniżki. Z reguły ubezpieczyciele nagradzają kierowców jeżdżących bezpiecznie 10% zniżką za każdy rok jazdy bez stłuczki. Tego typu zniżki najczęściej można przenieść zmieniając ubezpieczyciela.

Więc jeżeli u jednego ubezpieczyciela osiągnęliśmy na przykład 50% zniżki za bezpieczną jazdę, możemy liczyć na taką samą zniżkę w konkurencyjnej firmie. Coraz więcej firm oferuje przeniesienie zniżek z ubezpieczenia OC na AC, więc jeżdżąc bezpiecznie możemy liczyć także na tańsze Autocasco. Istotnym elementem wpływającym na cenę polisy jest także wiek i doświadczenie kierowcy. Im dłużej kierowca jeździ tym większa szansa na tańszą ofertę.

Jeżeli chodzi o polisę Autocasco, łatwiej będzie ją kupić jeżeli jeździmy dobrze zabezpieczonym samochodem, cieszącym się niewielką popularnością wśród złodziei. Większość ubezpieczycieli docenia ten fakt i oferuje niższe stawki dla ich posiadaczy. Poza odpowiednią marką, oszczędność możemy uzyskać poprzez miejsce, gdzie zazwyczaj parkujemy auto. Jeżeli jest to garaż lub parking strzeżony, wówczas jest szansa, że zapłacimy mniej.

Pod tym samym kątem ubezpieczyciel oceni też zabezpieczenia antywłamaniowe samochodu. Istotne są różnego rodzaju specjalne drzwi, zamki, alarmy, a także urządzenia pozwalające zdalnie zlokalizować auto. Jednak nawet najbardziej nowoczesne technologie zabezpieczające nasz samochód nic nie dadzą, jeżeli kierowca nie będzie pamiętał o zachowaniu podstawowych środków ostrożności, jak zamykanie drzwi i okien, nie pozostawianie w środku dokumentów i kluczyków.