Skip to content

Składki OC na nowych zasadach

Od przyszłego roku nowe zasady ubezpieczenia OC

Obecnie działające przepisy dotyczące ubezpieczenia OC niestety nie są idealne. Spora część osób wpada w tzw. pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Sprawdźmy, jakie zmiany zostaną wprowadzone w styczniu przyszłego roku, i jak do tego czasu uniknąć problemu podwójnego ubezpieczenia.

Problem tzw. podwójnego ubezpieczenia dotyka najczęściej w sytuacji kupna używanego samochodu. Polega to na tym, że nabywca auta wraz z samochodem staje się stroną w umowie o ubezpieczenie OC. Nie każdy jest jednak świadomy takiej sytuacji. Zdarza się, że kierowca wykupuje ubezpieczenie zaraz po zakupie auta, nie będąc świadomym, że poprzednia umowa jest jak najbardziej ważna. Rodzi się wtedy problem, ponieważ właściciel pojazdu musi płacić dwie składki, co nie oznacza, że w przypadku kolizji dostanie podwójne odszkodowanie.

W świetle obowiązujących obecnie przepisów mamy 30 dni na wypowiedzenie umowy ubezpieczenia, którą dostaliśmy z nowym nabytkiem. Jeżeli w ciągu tego czasu nie dostarczymy do ubezpieczyciela wypowiedzenia, wówczas umowa zostanie ważna do końca okresu, na jaki została zawarta. A więc odpowiedzialni będziemy za spłatę składek do końca trwania umowy. Jeżeli nie wypowiemy umowy a zakupimy nową polisę, wówczas będziemy musieli płacić podwójnie.

Co więc zrobić, by nie popaść w pułapkę podwójnego ubezpieczenia? Najlepiej na początku przemyśleć, czy chcemy kontynuować starą polisę czy kupić nową. Jeżeli będziemy chcieli kontynuować starą polisę, wówczas nie musimy jej wypowiadać, a jedynie zgłosić się do ubezpieczyciela celem wprowadzenia zmian do umowy. Musimy się liczyć także z rekalkulacją składek, ale nie jest to regułą.

Natomiast, jeżeli zdecydujemy się na podpisanie nowej polisy w konkurencyjnym towarzystwie, musimy pamiętać, by wypowiedzieć starą polisę. Najlepiej zrobić to osobiście w siedzibie firmy, mamy wówczas gwarancję, że sprawa zostanie zakończona pomyślnie. Obecne przepisy przewidują, że w razie przesłania wypowiedzenia pocztą liczy się data rozpatrzenia pisma a nie jego nadania na poczcie. Warto również po nabyciu pojazdu zgłosić do ubezpieczyciela informacje, kto jest nowym właścicielem. Pozwoli to uniknąć problemów w razie ewentualnej szkody.

Nowelizacja przepisów zacznie obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Nowe przepisy przewidują, że będzie istniała możliwość wypowiedzenia starej umowy, jeżeli już zakupimy nową. Dodatkowo stara umowa nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres jak to ma miejsce teraz, w sytuacji, gdy nie wypowiemy umowy. Fakt braku automatycznego przedłużania się umowy, może wpłynąć na zwiększenie się liczby nieubezpieczonych kierowców, dlatego należy pamiętać, aby kontrolować czas, na jaki jest zawarta umowa.