OC z komisu

OC  z komisu – czy na pewno aktualne?

Kupując auto w komisie samochodowym, warto sprawdzić, jak długo i czy w ogóle, obowiązuje ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ok 10 % osób nie posiadających tej polisy, ma problemy z ważnością swojego ubezpieczenia, spowodowane przez niejasności jakie powstają przy zakupie auta w komisie.

Według UFG, argumenty jakimi często tłumaczą się nieubezpieczeni, mogą świadczyć o nieznajomości przez nich przepisów, a także o zaniedbaniach w komisach samochodowych przy podpisywaniu umów z klientami.

Fundusz podejrzewa, że autokomisy oferując auta swoim klientom, próbują ich zachęcić wciąż ‘aktualnymi’ polisami OC, które rzekomo pojazdy jeszcze posiadają po poprzednim właścicielu. Nabywca kupując auto, często zapomina o sprawdzeniu kiedy dokładnie kończy się ważność polisy, a prawdziwe problemy pojawiają gdy dojdzie do stłuczki czy wypadku.

Wtedy wychodzi na jaw, że komis wypowiedział ubezpieczenie chwilę  po tym, jak otrzymał auto od wcześniejszego właściciela, nie informując o tym fakcie nowego posiadacza samochodu, a także bez odnotowania tego na polisie. Jak stanowią przepisy, właściciel auta ma prawo do wypowiedzenia umowy o ubezpieczenie zawartej przez swojego poprzednika. Jeżeli nabywca zdecyduje się na to, taki kontrakt przestaje obowiązywać po 30 dniach od chwili kiedy  pojazd został kupiony.  

Warto zatem, przy zakupie używanego auta, upewnić się jak długo obowiązuje poprzednia polisa OC. Można to zrobić za pomocą strony internetowej Funduszu (www.ufg.pl) lub też w firmie ubezpieczeniowej, w której poprzedni właściciel miał wykupione ubezpieczenie.

Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Ubezpieczeniowego po naszych drogach może poruszać się nawet 200 tysięcy pojazdów bez polis OC. Kierowcy zasiadający za ich kierownicami  przyczyniają się do ok. 5,5 tysiąca kolizji, a innych uczestników tych zdarzeń wynosi to łącznie ok 50 milionów złotych. UFG pobiera bowiem składkę od ubezpieczycieli oferujących polisy OC. Kierowca pojazdu osobowego nie posiadającego takiego ubezpieczenia, narażony jest na karę nałożoną przez Fundusz, wynoszącą 1980 złotych, a do tego dochodzi jeszcze wysokość mandatu. W ubiegłym roku do jej zapłaty zmuszonych było ponad 18 tysięcy właścicieli pojazdów.