Odszkodowania po zalaniu auta

Wypłata odszkodowania przy zalaniu auta

W bieżącym roku w porze letniej mamy do czynienia z mało sprzyjającą aurą. Częściej niż kiedykolwiek jesteśmy narażeni na obfite opady deszczu, huragany i inne zjawiska atmosferyczne.

Tegoroczne duże opady deszczu spowodowały, że spora część aut może zostać zalana, tym bardziej, że po ulewach ulice polskich miast coraz częściej zamieniają się w małe rzeczki.

Stąd coraz częściej pojawiające się pytanie, czy można ubezpieczyć autood zalania?

Na rynku znajdują się ubezpieczenia od skutków powodzi, gradobicia, nawałnic, oraz innych żywiołów. Od powyższych zjawisk można się zabezpieczyć korzystając ze standardowej umowy ubezpieczeniowej. W ogólnych warunkach ubezpieczenia AC widnieje zapis, który chroni przed takimi zdarzeniami.

Każda szkoda komunikacyjna, która została spowodowana zalaniem powinna być niezwłocznie zgłoszona do ubezpieczyciela. Trzeba wiedzieć, że w tym wypadku czas zgłoszenia odgrywa niezwykłą rolę, ponieważ zalane auto powinno jak najszybciej trafić do warsztatu samochodowego. Głównie chodzi o instalacje elektroniczne znajdujące się w pojeździe, tym bardziej, że tak od razu jest niezwykle ciężko określić stan auta i ocenić zakres szkód spowodowanych przez zalewającą wodę.

Im dłużej dane podzespoły znajdują się pod działaniem wody, tym większe mogą być uszkodzenia. Weryfikacja zalanych i uszkodzonych części powinna być przeprowadzona w warsztacie, gdzie zostaną one oczyszczone i wysuszone. Niektóre z nich będą wymagały wymiany na nowe.

Ubezpieczyciel nie zawsze będzie chciał wypłacić odszkodowanie za zalanie pojazdu, dlatego też właściciel, kierowca pojazdu powinien dołożyć wszelkich starań, aby do tego nie doszło. Z tego powodu nie powinien on podejmować na własną rękę pewnych działań, które mogłyby uszkodzić samochód, a przede wszystkim nie powinien próbować go uruchamiać sam, ponieważ może uszkodzić silnik. W celu dowiezienia pojazdu do warsztatu należy wezwać pomoc i zaholować pojazd (taka pomoc należy się w ramach AC).

Podobne zastrzeżenia może budzić świadomy przejazd przez zalane ulice, dlatego też jeśli chcemy, aby towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło odszkodowanie w ramach zalania, to postępujmy niezwykle rozważnie.