Podwyżki cen OC

Podwyżki cen OCZgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, towarzystwa ubezpieczeniowe podniosły ceny polis. W stosunku do roku ubiegłego reakcją na straty w branży były podwyżki średnio o 5-8%. Powódź i duże starty ubezpieczycieli zapowiadają podwyżki także na II kwartał 2010 roku, choć ciągle brakuje oficjalnych potwierdzeń.

Najwięcej, bo aż 8% skok podwyżek zanotowało PTU. Dwukrotnie podwyższało ceny OC TU Inter Risk (nie wiadomo o ile procent). HDI Asekuracja podwyższyło ceny o 5,5%, o wskaźnik inflacji powiększono OC w Generali. Do zmian w taryfach doszło w przypadku Uniqa, Avivy oraz Link4, co oznacza podwyżki tylko dla wybranych grup klientów. Warta podwyższyła ceny dla osób powodujących najwięcej szkód. Spośród tego grona wyróżnia się jedynie PZU, który podwyżek nie wprowadził.

Podwyżki zostały niejako wymuszone poprzez uwarunkowania statystyczne. Według obliczeń za rok 2009, wzrosła liczba szkód powodowanych przez polskich kierowców, co oczywiście idzie w parze z wypłatą większej ilości odszkodowań, liczbę tę oszacowano na ok. 15% więcej. Po pierwszym kwartale suma wypłaconych odszkodowań wzrosła o 27% w stosunku do roku 2009, dane nie uwzględniają powodzi. Co to oznacza? Kolejne podwyżki.