Przegląd i jego brak

Bardzo ważny jest przegląd

Rodzimy rynek motoryzacyjny rozrósł się bardzo w ostatnich latach. Po naszych drogach jeździ coraz więcej nowych i nowoczesnych aut. Modne samochody są tak zaawansowane technologicznie, że kierowca nie jest w stanie na własną rękę ocenić stanu technicznego swojego auta.

W tej chwili diagnozowanie polega na specjalistycznych badaniach przeprowadzonych skomplikowanymi urządzeniami. Korzystając z diagnostyki regularnie, można uniknąć wielu poważnych uszkodzeń. Jednak Polacy wjeżdżają na warsztat w momencie, gdy już dzieje się coś niepokojącego. Warto wspomnieć, że warsztaty mogą przeprowadzić przegląd obecnego stanu technicznego przy okazji bieżących napraw. Wystarczy tylko wspomnieć o tym wcześniej.

Okazuje się, że mentalność naszego kraju, popycha jego mieszkańców nie do dbania o bezpieczeństwo a o wygląd swojego auta. Kierowcy dużo chętniej tuningują swoje auta, dodają akcesoryjne dodatki, drogi sprzęt caraudio, a nie zwracają uwagi na najważniejszą rzecz jaką jest poprawny stan techniczny auta, który gwarantuje bezpieczną jazdę. Przegląd techniczny to nie tylko obowiązek, i należy go wykonać by mieć stosowną pieczątkę w dowodzie.

Nowy samochód poddajemy przeglądowi pierwszy raz po trzech latach. Samochody starsze corocznie. To właśnie właściciel nowych aut są najbardziej zapominalscy, ponieważ nie zwracają uwagi, kiedy mija rzeczone trzy lata. Brak aktualnych badań technicznych sprawia wrażenie, że pojazd jest niesprawny, co może mieć przykre konsekwencje.

A co właściwie grozi za brak przeglądu?

Jeżeli właściciel pojazdu nie posiada ważnego przeglądu, w momencie kontroli policyjnej, funkcjonariusz zabiera dowód rejestracyjny i wydaje stosowne pokwitowanie. Jeżeli auto budzi zastrzeżenia co do stanu technicznego, lub kierowca wyjątkowo długo uchylał się od robienia przeglądów, wówczas policjant może zlecić odholowanie na parking policyjny. Jeżeli auto jest młode i nie budzi wątpliwości funkcjonariusz wydaje pokwitowanie, które może zezwalać na jazdę bez ograniczeń przez siedem dni, lub na jazdę z ograniczeniami – na przykład wyłącznie w dzień, lub dojazd do stacji kontroli, dojazd do garażu.

Jednak gorsze skutki może mieć brak przeglądu i konsekwencje wypadku. Wówczas niezależnie z czyjej winy nastąpiła kolizja, ubezpieczyciel może robić duże problemy z wypłatą odszkodowania, ponieważ będzie sugerował, że auto nie przeszło badań technicznych więc sprawia niebezpieczeństwo na drodze. W przypadku ubezpieczenia Autocasco wielu ubezpieczycieli stosuje wyłączenia, dzięki którym może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku braku ważnego przeglądu technicznego.

Dlaczego przegląd jest tak ważny?

A no dlatego, że nie każdy musi się znać na mechanice, żeby jeździć autem. Od tego są właśnie fachowcy w stacjach diagnostycznych, żeby powiedzieć co jest nie tak w naszym aucie. Nie każdy wie, że niektóre części i płyny należy wymieniać niezależnie od przebytego dystansu, nawet jak jeszcze nic nie wskazuje na zużycie. Na przykład płyn hamulcowy należy wymieniać co 2 lata, płyn chłodniczy co 5 lat, olej silnikowy co roku, pasek rozrządu i alternatora co 5 lat.

Jest to o tyle ważne, że elementy te stanowią o bezpieczeństwie naszym i innych uczestników drogi. Na przykład nie wymieniany płyn hamulcowy potrafi się zagotować przy hamowaniu, co zmniejsza siłę hamowania nawet do zera. Uszkodzenie elementów rozrządu może przyczynić się do zniszczenia części silnika, którego naprawa będzie bardzo droga. A więc warto regularnie serwisować swoje auto. Pozwoli to nie tylko czuć się bezpiecznie, ale i uniknąć wysokich cen napraw.

Jak więc nie zapomnieć o regularnych przeglądach? Każdy ma swoje sposoby – niektórzy mają tak dobrą pamięć, że bez trudu mogą wymienić dzień i miesiąc ostatniego przeglądu. Inni mogą zapisać sobie datę w kalendarzu lub skorzystać z aplikacji przypominających. Firma Mitcar przygotowała nie tylko dla swoich klientów taką właśnie przypominajkę. Wystarczy wejść na stronę firmy na popularnym portalu społecznościowym i wpisać datę swojego ostatniego badania technicznego. Przypominajka wyślę wiadomość e-mail kilka dni przed datą wygaśnięcia terminu badania. Osoby korzystające z tego sposobu chwalą sobie tą formę powiadamiania, która chroni ich przed kłopotami.

Ze statystyk wiemy, że to właśnie zły stan techniczny pojazdów jest główną przyczyną większości wypadków. Niestety przeglądy stanu technicznego to dla większości tylko konieczność, by zdobyć kolejną pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Jednak niechęć kierowców powinna się zmienić w dbanie o stan techniczny, bo to gwarantuje większe bezpieczeństwo. Nie tylko nasze, ale również pasażerów i innych uczestników ruchu.

Zobacz ceny za ubezpieczenia OC AC oraz leasing samochodowy.