Ranking ubezpieczeń OC

Money.pl sporządziło ranking towarzystw ubezpieczeniowych, które udzielają polis samochodowych. W rankingu zwyciężyła firma Benefia z najbardziej atrakcyjną ceną za ubezpieczenie OC (poniżej 600 zł za jednorazową składkę roczną).

Na pierwszych miejscach znaleźli się również ubezpieczyciele direct.
Zapewne wiele osób zainteresowanych jest pozycją jaką zajął PZU – największy polski ubezpieczyciel. Towarzystwo znalazło się dopiero w drugiej dziesiątce.

Money.pl w przeprowadzonym badaniu sprawdził oferty pochodzące z ponad 20 firm ubezpieczeniowych, które prowadzą swoją działalność w Polsce. W przeprowadzanym badaniu i późniejszej analizie wzięto pod uwagę tylko te p0lisy, które zostały wykupione przez indywidualnego użytkownika, a w cenie została uwzględniona jedynie cena tylko za samo OC bez NNW.

Pod uwagę nie były brane oferty firm ubezpieczeniowych, które zajmują się sprzedażą polis przeznaczonych dla firm, jak również analitycy nie zainteresowali się ofertą Towarzystwa Ubezpieczeń Europa, ponieważ stawki jakie stosuje ten ubezpieczyciel należą do jednych z wyższych.

Towarzystwa Ubezpieczeniowe, które zostały wzięte pod uwagę zostały ocenione pod kątem 7 kryteriów, które zostały podzielone na dwie grupy:

  1. Koszty polisy,
  2. Obsługa klienta.

Towarzystwa mogły zdobyć łącznie 100 punktów, ale niestety nikomu to się nie udało. Najwięcej punktowana była cena.

Przynajmniej połowa z badanych firm nie stosuje w swojej ofercie żadnych bonusów do polisy ubezpieczeniowej, takich jak na przykład: darmowe holowanie w razie wypadku, czy też dodatkowe bonusy oprócz tych, które wynikają chociażby z bezszkodowej jazdy.

Ubezpieczyciele zostali ocenieni również jako przyjazna marka. W tej kategorii pod uwagę wzięto przede wszystkim podejście ubezpieczyciela do klienta. Najbardziej przyjazne okazały się Liberty Direct, następnie AXA Direct i Aviva. Znowu prawie na samym końcu znalazło się PZU, co pozwala twierdzić, że nie jest ono zbyt przyjazne dla klientów. Duży wpływ na ocenę miały liczne skargi jakie kierowali klienci w związku z polisą OC.

Wiele do życzenia pozostawia również obsługa klienta. Klienci, którzy chcą ubezpieczyć swój pojazd napotykają na mnóstwo utrudnień. Często brak jest infolinii informacyjnej. Poza tym często są oni odsyłani do kolejnych osób. Dużo do życzenia pozostawia także czas obsługi telefonicznej, oraz kompetencja osób zasiadających po drugiej stronie aparatu. Tak więc klient, który zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia, bądź dzwoni w zupełnie innej sprawie, musi uzbroić się w cierpliwość.

Najgorzej przedstawia się kontakt internetowy, gdzie na odpowiedź na wysłane pytanie trzeba czekać bardzo długo i nie zawsze takie oczekiwanie kończy się sukcesem. Na 23 towarzystwa ubezpieczeniowe tylko 13 pofatygowało odpowiedzieć się na e-maila, chociaż nie zawsze odpowiedź ta była satysfakcjonująca, kompetentna i rzeczowa. Niektóre towarzystwa nie posiadają na swojej stronie nawet formularza kontaktowego, stąd oferta nie może być zaprezentowana za pomocą e-maila.