Równe składki dla kobiet i mężczyzn

Zakłady ubezpieczeń stosują zróżnicowane składki ubezpieczenia komunikacyjnego. Inaczej traktują mężczyzn, a inaczej kobiety. To właśnie panowie muszą płacić wyższe składki ubezpieczeniowe. Zostało to uznane za dyskryminację mężczyzn.

Kobieta i mężczyzna będący na tym samym poziomie (wiek, oraz brak zniżek) zapłacą różną składkę OC. Różnica może wynieść nawet 40%. Takie rozróżnienie składek ze względu na płeć stosuje wielu ubezpieczycieli nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.

Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że młode kobiety niezwykle rzadko łamią przepisy drogowe i powodują znacznie mniej wypadków.

Przykład: młoda kobieta wykupująca ubezpieczenie OC w firmie Allianz zapłaci 1.987 złotych, a mężczyzna 200 złotych więcej. Natomiast w AXA różnica będzie większa. Kobieta zapłaci składkę 1.423 złote, a mężczyzna będący w takim samym wieku, aż 2.587 złotych.

Podobna zależność występuje także w Liberty Direct.
Nie wszyscy ubezpieczyciele stosują zróżnicowanie składek ze względu na płeć. Na przykład w PZU kierowcy różnej płci są traktowani jednakowo.

W grupie wiekowej do 23 lat szkodowość wśród mężczyzn jest o 50% większa niż u kobiet będących w tej samej grupie wiekowej. Stąd właśnie biorą się różnice w składkach.

Podobny problem w różnicy składek występuje również w innych państwach UE, jak na przykład w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie statystyki podają, że młodzi mężczyźni 10 razy częściej, aniżeli młode kobiety są sprawcami wypadków drogowych i aż 25 razy częściej niż kobiety łamią przepisy drogowe.
W Anglii średnia kwota ubezpieczenia samochodu jest o około 1000 funtów niższa dla kobiet niż dla mężczyzn.

Podobna zależność występuje w ubezpieczeniach na życie, ale jeżeli chodzi o ubezpieczenia zdrowotne, to więcej płacą kobiety, ponieważ częściej chodzą do lekarza.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma zdecydować, czy różnice pomiędzy kobietami, a mężczyznami w sferze ubezpieczeń znikną. Jeśli zmiany równające kobiety i mężczyzn wejdą w życie to składki zostaną uśrednione. Na całej operacji stracą kobiety, których składka za ubezpieczenie OC może się teraz nawet i podwoić.

Propozycje zmian przepisów są bardzo krytykowane, między innymi przez prawników.