Samochód zastępczy w polisie OC

Każdy ubezpieczyciel ma obowiązek zapewnienia auta zastępczego z ubezpieczenia OC. Jak podchodzą do tego towarzystwa ubezpieczeniowe. Czy realne jest otrzymanie samochodu zastępczego z ubezpieczenia obowiązkowego OC?

Rzecznik ubezpieczonych twierdzi, że każdemu kierowcy, który uczestniczy w kolizji drogowej należy się samochód zastępczy, ponieważ ta usługa jest opłacana z ubezpieczenia OC.

Rzeczywistość wygląda jednak inaczej? Ubezpieczyciele skutecznie blokują dostęp do auta zastępczego osobom, które straciły środek lokomocji w wypadku spowodowanym przez inną osobę. Z reguły wygląda to tak, że trzeba zapłacić za każdy dzień wynajęcia samochodu – około 200 zł – a następnie ubezpieczyciel powinien zwróć te pieniądze. Jednak nigdy nie wiadomo czy tak się stanie.

Do Rzecznika ubezpieczonych napływa coraz więcej skarg na ubezpieczycieli, dotyczących właśnie odmowy zwrotu kosztów wynajęcia samochodu zastępczego. Często zdarza się również zaniżanie ich wysokości. Jak mówi rzecznik ubezpieczonych Halina Olendzka, utrata możliwości korzystania ze swojego samochodu to strata majątkowa. Więc jeżeli ubezpieczony poniósł koszty najmu samochodu zastępczego, wówczas ubezpieczyciel powinien pokryć te koszty.