Sprawca wypadku uciekł – co robić?

Wypadek: Co robić gdy jego sprawca ucieknie?

Podczas wakacji często na nasze wycieczki wybieramy się własnym autem. Niejednokrotnie, taki wypad może zepsuć przypadkowa stłuczka czy wypadek. Mimo iż nie zawsze to my powodujemy takie zdarzenia, problemów z tym związanych nie da się uniknąć. Na przykład gdy sprawca kolizji zbiegnie z miejsca wypadku, zanim zdążymy zapamiętać numery rejestracyjne jego auta. Co w takiej sytuacji robić i jak ubiegać się o odszkodowanie?

Po pierwsze wezwać Policję.Pomijając tę czynność możemy zapomnieć o jakiejkolwiek szansie na odszkodowanie i sukces w naszej sprawie. Kolejnym krokiem jest szukanie świadków. Konieczne jest znalezienie takich osób, które widziały całe zdarzenie i mogą poświadczyć, że sprawca uciekł z miejsca wypadku. Następnie zgłaszamy się do ubezpieczyciela. Musimy to zrobić, aby postępowanie w sprawie likwidacji szkody mogło się rozpocząć.

Jeżeli policji uda się ustalić, sprawcę wypadku, który ma wykupione ubezpieczenie OCdla auta jakim się poruszał, odszkodowanie wypłaci nam firma ubezpieczeniowa odpowiadająca za tą polisę. W przypadku kiedy mamy wykupione ubezpieczenie AC, możemy wybrać czy chcemy uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy, czy też z posiadanego przez nas autocasco?

W przypadku tej drugiej opcji nasza firma ubezpieczeniowa domaga się zwrotu pieniędzy z towarzystwa w którym osoba powodująca wypadek ma wykupioną polisę OC. Nasza składka za szkodową jazdę oczywiście nie ulegnie zmianie. Jeżeli sprawca nie posiada wymaganego w całej Europie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, wtedy o odszkodowanie możemy ubiegać się u Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

UFG wypłaci odszkodowanie także w przypadku, kiedy Policji nie uda się odnaleźć sprawcy wypadku, jednak zrobią to tylko wtedy, gdy doszło do szkód osobowych (zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji) lub materialnych, a uszczerbek na zdrowiu u któregokolwiek z uczestników trwał więcej niż 14 dni. Niekorzystna jest opcja kiedy posiadamy polisę OC, a policji nie uda się odnaleźć sprawcy i nikt w wypadku nie ucierpi – wtedy UFG nic nam nie zapłaci.

Najlepiej jest więc, gdy posiadamy wykupione ubezpieczenie AC. Wówczas niezależnie od tego czy powodujący wypadek się znajdzie, czy też nie, uzyskamy odszkodowanie. Należy pamiętać, że nasze autocasco musi ujmować szkody wyrządzone przez takich sprawców. Dlatego zachęcamy, by przed wakacyjnym wyjazdem nabyć polisę AC, a tym którzy już ją posiadają, żeby dokładnie sprawdzili jej charakter.