Stłuczka za granicą – co robić?

Co zrobić w przypadku stłuczki za granicą?

Nawet najlepszym kierowcom zdarzają się gorsze dni. Chwila nieuwagi, zmęczenie i nie trudno żeby doszło do kolizji czy wypadku. A co w sytuacji, gdy do kolizji dojdzie za granicą? O zabezpieczeniu się przed takim ryzykiem najlepiej pomyśleć jeszcze przed wyjazdem.

Nawet drobne zdarzenie parkingowe podczas wyjazdu może przysporzyć wiele stresu – obce miejsce, bariera językowa, uszkodzony samochód. Można temu zaradzić poprzez odpowiednie ubezpieczenie. Przed wyjazdem warto sprawdzić jaki zakres ochrony przewiduje nasze ubezpieczenie OC lub AC oraz zaopatrzyć się we wzór oświadczenia powypadkowego, najlepiej w języku kraju do którego zmierzamy – jeżeli znamy ten język – najbezpieczniej jednak zabrać druk w języku angielskim.

Dokument ten można bez trudu odnaleźć w internecie, między innymi na stronie Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Warto zaopatrzyć się w lokalne numery telefonów alarmowych oraz numery ubezpieczalni. Jeżeli jedziemy do kraju, gdzie nie honoruje się polskiego ubezpieczenia musimy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę – często jest dołączana do polisy OC. Pamiętajmy, że jeżeli będziemy jechać samochodem firmowym lub pożyczonym, koniecznie trzeba zabrać ze sobą pełnomocnictwo na jego używanie za granicą.

Możemy również zaopatrzyć się w ubezpieczenie assistance. Chroni nas nie tylko w przypadku awarii auta, ale również, gdy dojdzie do kolizji lub wypadku. Zanim wybierzemy konkretną ofertę przyjrzyjmy się dokładnie, jakie usługi wchodzą w jej zakres – czy możemy liczyć na nocleg, pomoc prawną, opiekę medyczną, pojazd zastępczy, a także czy polisa obejmuje swoim działaniem kraj do którego zmierzamy lub przez które będziemy przejeżdżać.

Nie musimy kupować rocznego abonamentu, wystarczy, że skorzystamy z miesięcznej polisy oferowanej przez niektóre towarzystwa. Wyjeżdżając za granicę wato także zabrać Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawaną bezpłatnie przez wojewódzki oddział NFZ, oraz dodatkowe ubezpieczenia turystyczne, którego koszt za miesiąc to około 200 zł.

Warto wykupić takie ubezpieczenie ponieważ nie wszystkie zagraniczne placówki honorują EKUZ, a sama karta, w niektórych przypadkach wymaga dopłat do leczenia. Dodatkowe ubezpieczenie Autocasco da nam dodatkowy komfort. Należy jednak sprawdzić zasięg terytorialny naszej polisy i upewnić się jaki zakres ochrony działa za granicą. Należy pamiętać, że z polisy ACmogą być pokryte koszty naprawy auta, ale nie koszty opieki medycznej po wypadku.Tu działa  sprawcy lub inne dodatkowe ubezpieczenia.