Ubezpieczenia komunikacyjne w firmach

ubezpieczenie_komunikacyjneUbezpieczenia dla przedsiębiorców zawierają się, podobnie jak dla osób indywidualnych, w dwóch grupach: obowiązkowych i dobrowolnych. Ubezpieczenia obowiązkowe mogą z kolei być powszechne lub szczególne (w tym przypadku mogą dotyczyć różnych grup zawodowych). Ustawowo należy się zawsze ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej, a taka umowa jest zazwyczaj podpisywana na rok, chyba, że pojazd ma być użytkowany krócej (ochrona OC trwa wtedy adekwatnie do tego czasu).

Ubezpieczenie OC wymagane jest już od dnia rejestracji samochodu, w przeciwnym wypadku przedsiębiorcy grozi grzywna, równoważna potrojonej średniej składce rocznej (zależna również od rodzaju pojazdu). Oprócz tego podczas kontroli drogowej brak ważnego OC jest karany mandatem, identycznie jak w przypadku polis na osoby indywidualnie. Składka na ubezpieczenie OC jest pochodną kilku czynników, takich jak przebieg dotychczasowej historii ubezpieczeniowej, pojemność silnika pojazdu czy też sposobu dokonywania opłat. Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli wyjeżdżamy za granicę (poza Unię Europejską) to należy wykupić ubezpieczenie ZK (zielona karta).

Ponadto przedsiębiorcy mają do wyboru, w zależności od potrzeb, ubezpieczenia dobrowolne ? Autocasco (AC), od nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz Assistance. Ochrona AC obejmuje wypłatę równowartości auta, jeśli zostanie skradzione oraz pokrycie kosztów naprawy pojazdu w wypadkach, w których zawinił kierujący. Ubezpieczenie to nie obowiązuje w niektórych przypadkach, np. gdy ubezpieczony umyślnie doprowadził do wypadku, prowadził pod wpływem alkoholu lub narkotyków czy też gdy zbiegł z miejsca zdarzenia.

Ubezpieczenie AC jest bardzo przydatne w rekompensowaniu szkód w pojazdach firmowych, przez co jest często wybierane przez przedsiębiorców. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków z kolei pozwala na uzyskanie odszkodowań w związku z utratą zdrowia lub śmiercią kierowcy oraz pasażerów ubezpieczonego samochodu. W wypadku ochrony NNW najbardziej opłacalne jest ustalanie kwoty ubezpieczenia jak najwyższej, gdyż odszkodowania z tego tytułu są zawsze liczone procentowo według stopnia uszkodzenia ciała.

Ubezpieczenie Assistance pozwala na uzyskanie pomocy technicznej oraz medycznej w wypadkach, awariach oraz kradzieży pojazdu. Dodatkowo ten typ ubezpieczenia obejmuje np. zakwaterowanie osób biorących udział w wypadku, gdy naprawa samochodu trwa dłużej niż zakładano czy też zapewnienie rannym jak najszybszej opieki medycznej.

Przejdź do: OC AC | LEASING | KREDYT