Ubezpieczenie aut pracowników

ubezpieczenie_aut_pracownikowKażdy pracodawca powinien sprawdzić, na jakich zasadach ubezpieczają się jego podwładni, jeśli korzystają z prywatnych samochodów w celach służbowych. Obowiązujące obecnie prawo mówi o tym, że pojazdy wykorzystywane do celów służbowych muszą być objęte ubezpieczeniem firmowym, czego nie wszyscy przestrzegają. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pakiety firmowe, jednak muszą być powiadomione najpierw, że kierowca nie korzysta z auta jedynie prywatnie, w przeciwnym wypadku ochrona OC AC znika. Obecnie ubezpieczyciele dają możliwość korzystania z ubezpieczonego pojazdu do celów zarówno prywatnych, jak i służbowych, jednak w umowie trzeba po prostu zaznaczyć odpowiedni punkt.

Samochód służbowy może być ubezpieczony w pakiecie rozszerzonym w polisie wykupionej prywatnie (powyższy przypadek), w sposób imienny (na konkretnego kierowcę) oraz w specjalnym pakiecie dla przedstawicieli handlowych. Kierowca może wybrać odpowiednią dla siebie kategorię, najczęściej jest to poszerzenie obecnego pakietu. Czasami jest to możliwe bez dodatkowych opłat, ale jest to już uzależnione od charakteru podróży służbowych, typu samochodu, przejechanej odległości czy też terenu, jaki jest pokonywany w trakcie tych podróży. Pracodawca może, ale nie musi sprawdzić warunki ubezpieczenia wykupionego przez jego kierowców.

Częstą trudnością wśród towarzystw ubezpieczeniowych jest rozróżnienie zakresu działania ubezpieczenia firmowego, gdy jednocześnie pojazd jest ubezpieczony prywatnie. Z tego powodu zawsze łatwiejszym wyjściem dla nich jest proponowanie włączenia samochodów prywatnych do istniejącego pakietu firmowego. Daje to też pracodawcy większe możliwości kontroli i rozliczania się w zakresie znanego im planu ubezpieczenia w firmie.

Jeśli jednak występują jakieś problemy w rozumieniu polisy prywatnej (może to stać na przeszkodzie w ujednoliceniu pakietu osobistego i firmowego), to należy się skontaktować bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Częstym nieporozumieniem jest także sądzenie przez kierowców, że ich polisa obejmuje pojazd również w sposób służbowy, jednak zapisy w umowie zawsze dotyczą jedynie aut włączonych do własnej działalności gospodarczej, o czym należy pamiętać.

Zobacz też: AUTOCASCO | LEASING | KREDYT