Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie bagażu – co warto wiedzieć?

Lato sprzyja podróżom. Jeżeli zaplanowaliśmy już gdzie pojedziemy, pozostaje tylko spakować walizki. Często zastanawiamy się, co będzie nam potrzebne, a czego nie musimy ze sobą zabierać. Często zabieramy cenne rzeczy jak aparat fotograficzny, laptop czy biżuterię. Warto wtedy zdecydować się na ubezpieczenie bagażu. Warto jednak dobrze się zastanowić i uważnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ponieważ nie wszystkie przedmioty z naszego bagażu i nie w każdej sytuacji będzie obejmowała ochrona ubezpieczyciela. W poniższym artykule prezentujemy zestawienie ważnych informacji dotyczących ubezpieczenia bagażu.

Co to jest bagaż?

Zwróćmy uwagę, jak w OWU zdefiniowane jest pojęcie bagażu, Z reguły zakłady ubezpieczeniowe za bagaż uznają jedynie rzeczy osobistego użytku takie jak odzież, obuwie, torby, namioty czy środki higieny, które stanowią własność ubezpieczonego lub znajdują się w jego posiadaniu – mogą to być przedmioty wypożyczone turyście, jednak musi on posiadać dokument poświadczający ten fakt.

Niektórzy ubezpieczyciele rozszerzają termin bagażu na przenośny sprzęt elektroniczny, jednak to rozbudowana opcja. W podstawowym ubezpieczeniu nie mamy co liczyć na ochronę telefonu komórkowego czy laptopa. Ubezpieczyciel nie weźmie odpowiedzialności także za dokumenty, pieniądze, dzieła sztuki, nawigację satelitarną, czy inne przedmioty o znacznej wartości. Jeżeli zależy nam na zabraniu przedmiotów, z których trudno jest zrezygnować, możemy ustalić z ubezpieczycielem poszerzenie zakresu ubezpieczenia, co wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu bagażu?

Im dłuższa wycieczka tym zazwyczaj więcej rzeczy zabieramy. Często zastanawiamy się co tak naprawdę będzie nam potrzebne. I coraz częściej w naszym bagażu znajdują się wartościowe przedmioty. W rezultacie nasz bagaż staje się niebagatelnie drogi. Warto wykupić ubezpieczenie bagażu, ale najlepiej wcześniej sprawdzić, co i w jakich sytuacjach będzie obejmowała ochrona ubezpieczyciela. Poniżej przedstawiamy sytuacje, kiedy nie możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela.

Jakich zdarzeń nie obejmuje ochrona z ubezpieczenia bagażu?

Zazwyczaj ubezpieczenie bagażu obejmuje jego utratę, zaginięcie lub uszkodzenie w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, zalanie, nawalny deszcz, wypadek, kradzież, czy rabunek. Na pomoc ubezpieczyciela nie mogą liczyć osoby, które pozostawiły bagaż bez opieki, lub też uległ zniszczeniu lub zaginął w wyniku zaniedbania ze strony ubezpieczonego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują wyłączenie odpowiedzialności polegające na tym, że odmawiają wypłaty odszkodowania jeżeli szkoda powstała w następstwie uszkodzenia pojemnika bagażu – torby, walizy czy kufra.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Jeżeli jesteśmy na wakacjach i przydarzą nam się problemy, w wyniku których nasz bagaż zaginie lub zostanie skradziony pamiętajmy, żeby o tym fakcie powiadomić policję lub kierownictwo hotelu, a także uzyskaniu pisemnego potwierdzenia zgłoszenia. Często ubezpieczyciele wymagają, aby takie potwierdzenie zawierało spis utraconych przedmiotów z podaniem ich rodzaju, ilości i wartości. Jest on podstawą w dochodzeniu odszkodowania po powrocie do kraju.