Ubezpieczenie OC i wypadek

Co robić, gdy przytrafi się wypadek?

Każdego roku w Polsce dochodzi do bardzo dużej ilości kolizji drogowych. Większość osób, które biorą udział w wypadku, na skutek wstrząsu, strachu, zamieszania czy innych czynników, nie wie jak poradzić sobie w takiej sytuacji. W razie takiego zdarzenia, pomocna może okazać się Karta Praw Ofiar Wypadków Drogowych, która ma zawierać wszelkie niezbędne informacje przydatne osobie biorącej w nim udział.

W wyniku wspólnych działań Policji, ministerstw: sprawiedliwości, zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, a także Fundacji Św. Krzysztofa powstała ulotka, instruująca osoby biorące udział w wypadku, co mają w takiej sytuacji zrobić. Jak twierdzi minister Krzysztof Kwiatkowski, karta miała być wzorowana na podobnych broszurach z innych krajów Europy, jednak okazało się, że nigdzie wcześniej czegoś takiego nie stworzono. Satysfakcjonujące jest, że to my będziemy mogli udostępnić dokument, który już podobno cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony inny państw.

Zgodnie z broszurą, pierwszy krok jaki należy zrobić po wypadku, to wykonanie telefonu pod alarmowy numer 112. Zapewni nam on opiekę medyczną oraz policyjną. To właśnie policjanci zwracają szczególną uwagę na szok, w którym często znajdują się uczestnicy kolizji, przez co zapominają o tak oczywistej sprawie jak wezwanie pomocy. Stąd obecność także tego typu informacji w ulotce.

Karta zawiera dane na temat obowiązków ratowników i policjantów oraz czego można od nich wymagać. Jest też wiele przydatnych informacji na temat wymagań poszkodowanych wobec firmy ubezpieczeniowej oraz państwa, nawet wzmianka o ewentualnych procesach sądowych po wypadku.

Dokument ma być dołączany do polisy OC, jaką musi posiadać każdy właściciel samochodu biorącego udział w ruchu drogowym. Dzięki temu broszura będzie obecna w każdym aucie i w razie wypadku, szybko dostępna dla jego uczestników.

Istotne jest także to, że Karta  Praw Ofiar Wypadków Drogowych jest dokumentem do którego nikt nie zgłasza praw jako autor. Dzięki temu możliwe będzie swobodne jej rozpowszechnianie, co pozwoli ograniczyć problemy związane z wypadkiem, jeszcze większej liczbie osób.