Ubezpieczenie tradycyjne czy direct?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) jest dla posiadaczy pojazdów komunikacyjnych ubezpieczeniem obowiązkowym. Warunki ubezpieczenia zostały dokładnie określone w umowie i nie ma różnicy, w którym zakładzie ubezpieczeniowym zawrzemy umowę, dlatego przy wyborze ubezpieczyciela warto jest kierować się ceną i wybrać najtańszą ofertę OC.

Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszymy o ofertach direct. Z każdym dniem robią się one coraz bardziej popularne. Co nam oferują, czym się charakteryzują? Może warto przyjrzeć się bliżej tym ofertom.
Kierowcy często zastanawiają się czy lepiej jest zdecydować się na wykupienie tradycyjnego ubezpieczenia, czy lepiej skorzystać z oferty ubezpieczenia direct. Poniższy artykuł ma pomóc kierowcom w dokonaniu wyboru najbardziej odpowiedniej oferty.

Ubezpieczenia direct

Ubezpieczenia direct są nazywane tanimi ubezpieczeniami. Są zawierane przez telefon lub Internet. Jeszcze nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę jak szybko i łatwo można zawrzeć takie ubezpieczenie, na przykład za pośrednictwem Internetu. Wystarczy jedynie samodzielnie wypełnić formularz na stronie internetowej, a następnie go wysłać i czekać na przesłanie polisy pocztą. Jednak i w tym wypadku dobrze jest prześledzić oferty znajdujące się na rynku, ponieważ mogą się one różnić cenami.

Ubezpieczenia direct opierają się na kontakcie z klientem poprzez kanał telefoniczny Call Centre, które dzwoni do zainteresowanego polisą klienta i w ten sposób uzyskuje od niego wszystkie potrzebne informacje, które pozwolą na przygotowanie oferty z ceną i warunkami ubezpieczenia. Tańszym wariantem jest wyżej opisany kontakt przez Internet, gdzie klient po wypełnieniu formularza może liczyć na jeszcze bardziej atrakcyjną stawkę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenia tradycyjne

Ten rodzaj ubezpieczeń jest droższy, ponieważ generuje wyższe koszty dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W tym wypadku do zawarcia umowy ubezpieczeniowej dochodzi po kontakcie klienta z agentem ubezpieczeniowym. Zdarza się, że nie kończy się na jednym spotkaniu, co z kolei przekłada się na dłuższy czas i koszt pracy jaki jest potrzebny do uruchomienia polisy. Wszystkie te koszty są wkalkulowane w cenę polisy, przez co staje się ona droższa.

Podsumowanie

Jeżeli więc chodzi o ubezpieczenia obowiązkowe OC to w ich przypadku podstawowym kryterium wyboru powinna być cena, która w przypadku wyboru opcji direct może być nawet o 30% tańsza w porównaniu z tradycyjnym ubezpieczycielem.

Jednak przed ostateczną decyzją dobrze jest prześledzić rynek, ponieważ firmy direct również konkurują między sobą o klienta i dlatego też ich oferty pod kątem ceny mogą się różnić między sobą. W celu porównania ofert klient może skorzystać z porównywarki kredytowej, która jest najtańszym i najbardziej prostym sposobem na wyszukanie odpowiedniej oferty.

Rynek sprzedaży ubezpieczeń przez Internet i telefon cały czas się rozwija i to bardzo dynamicznie, stanowiąc pewnego rodzaju zagrożenie dla tradycyjnej formy zawierania ubezpieczeń, dlaczego więc z niego nie skorzystać, aby móc zaoszczędzić parę groszy.

Natomiast przy ubezpieczeniu AC najważniejszy jest pakiet dodatkowych korzyści jakie zostaną zaproponowane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.