UFG skontroluje kierowców za OC

UFG skontroluje kierowców za OCUbezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który w Polce zajmuje się m. in. wypłatą odszkodowań poszkodowanym w ruchu drogowym przez osoby nie posiadające ubezpieczeń obowiązkowych OC, ruszył z serią kontroli, które mają na celu sprawdzenie, czy właściciele danych pojazdów faktycznie owe ubezpieczenie posiadają. Kryterium wyboru jest proste – kontrolowane będą osoby niesolidne, które miały już na swoim koncie podobne wykroczenia lub też kierowcy, którzy mieli przerwę w ubezpieczaniu pojazdów.

Co grozi kierowcy złapanemu na gorącym uczynku? Przy autach osobowych jest to kwota około 2000 zł, przy samochodach ciężarowych suma rośnie do ponad 3000 złotych. Dodatkowo, dochodzi koszt holowania na policyjny parking (kilkaset złotych), opłata za każdy dzień postoju na policyjnym parkingu (ok. 20 zł) plus mandat wystawiony na miejscu.

Jak wskazują statystyki, problem jest dosyć poważny. Wg danych w Polsce jest zarejestrowanych prawie 17 mln samochodów osobowych, z czego podpisane umowy ubezpieczeniowe ma jedynie 14 mln. Mimo, że większość pojazdów z różnicy jest zwyczajnie nie wyrejestrowana, to i tak szacunkowo pozostaje ok. 200 tys. jeżdżących bez uprawnień.