Wyższe odszkodowania z OC AC

Jak uzyskać wyższe odszkodowanie z ubezpieczenia samochodu?

Na polskich drogach codziennie dochodzi do setek a nawet tysięcy wypadków. Auta, które uczestniczą w wypadku są w większości nie starsze niż dziesięć lat. Połowa z poszkodowanych nie jest zadowolona z wysokości odszkodowania, ponieważ nie pokryło ono kosztów naprawy auta. Co więc zrobić by uzyskać najwyższe możliwe odszkodowanie?

Jeżeli nasz samochód ucierpiał wypadku, a my mamy zastrzeżenia do sposobu likwidacji szkody, warto zwrócić się do kancelarii odszkodowawczej. Mogą to zrobić także osoby, które już dostały odszkodowanie jednak chcą walczyć, ponieważ uważają, że otrzymana suma jest za niska. Takie kancelarie mają swoich rzeczoznawców, którzy rzetelnie przeprowadzą przegląd uszkodzeń i podważą wyniki rzeczników ubezpieczalni.

Dzięki temu prawie większość spraw jest wygranych na korzyść poszkodowanego. Warto zaznaczyć, że ubezpieczyciele często żerują na niewiedzy ubezpieczonych i zaniżają odszkodowania lub przeciągają w czasie wypłatę odszkodowania. Często można się spotkać z celowym komplikowaniem procedury likwidacji szkody, firmy liczą na to, że ubezpieczony w końcu da za wygraną i nie będzie dalej ubiegał się o swoje prawa.

Kancelaria odszkodowawcza pomoże każdemu w zebraniu potrzebnych dokumentów, wystąpieniu o odszkodowanie do firmy ubezpieczeniowej a także wywalczy najwyższe możliwe odszkodowanie. Warto w tym momencie zaznaczyć, że odszkodowanie musi pokryć koszty naprawy auta w autoryzowanym serwisie, więc nie ma mowy o jakichkolwiek zamiennikach oryginalnych części. Często jednak kierowcy nie zdają sobie z tego sprawy i pozwalają na zaniżanie odszkodowania.

Firmy ubezpieczeniowestosują także niezgodne z prawem praktyki, takie jak wyliczanie wyceny kosztów na podstawie cen zamienników lub używanych części a robocizny na podstawie stawek małych warsztatów. Zdarza się także, że firmy uzależniają wypłatę od przedstawienia różnych dokumentów, często także wypłacają odszkodowanie bez VAT-u. Zdarza się, że odszkodowania są zaniżane nawet o połowę, co jest oczywiście niezgodne z prawem. Warto więc wybrać się do dobrego prawnika, który może uzyskać znacznie wyższe odszkodowanie.

Na co ze strony ubezpieczyciela powinniśmy szczególnie uważać? Często zdarzają się przypadki nieuzasadnionego orzeczenia szkody całkowitej. Jest to praktyka, która działa niekorzystnie dla klienta. Działa to na takiej zasadzie, że szkodę całkowitą orzeka się, gdy naprawa przewyższa wartość auta. Więc koszt naprawy podwyższa się do wysokości, jaką ma wartość samochodu minus wartość wraku.

Takim sposobem firma szacując wartość wraku na połowę wartości auta, wypłaca tylko połowę. Rachunek jest prosty. Klient traci na takiej praktyce, natomiast ubezpieczyciel zyskuje. Nie każdy jest świadomy tego, że odszkodowanie należy się poszkodowanemu niezależnie od tego czy ma zamiar naprawiać uszkodzone auto czy nie. Ubezpieczyciele często zaniżają odszkodowanie nie wypłacając VAT-u.

Jest to oczywiście praktyka niezgodna z prawem i sąd ukarał ostatnio dwa towarzystwa ubezpieczeniowe. Inne powody zaniżenia lub nie wypłacenia odszkodowania to twierdzenie, że uszkodzenie nie powstało w tym wypadku, lub szkoda została zgłoszona zbyt późno. Podobnie dzieje się w przypadku ubezpieczenia AC po kradzieży. Ubezpieczyciele powołują się na niezgodne z prawem klauzule w umowie ubezpieczenia. I tak przykładowo jest to niewłaściwe zabezpieczenie lub zbyt późne zgłoszenie szkody.