Zanim kupisz samochód na kredyt

Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przed kupnem samochodu

W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić w prosty sposób pojęcia i instytucje, które mają znaczenie na co dzień, jednak nie każdy jest świadomy ich skutków. Przedstawimy z punktu prawnego na co zwracać uwagę przy kupnie samochodu.

>Około połowa obywateli Polski posiada na własność samochód. Ten popularny rodzaj pojazdu oprócz względów wizualnych powinien także spełniać normy bezpieczeństwa. Na co więc zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Zanim podpiszemy umowę musimy sprawdzić ze szczególną dokładnością podstawowe dane związane z pojazdem.

Po pierwsze sprzedający powinien okazać dowód, że jest posiadaczem pojazdu. Może to być stara umowa sprzedaży, umowa darowizny, dowód wygranej na loterii. Musimy dodatkowo przyjrzeć się dokumentom samochodu takim jak, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, sprawdzić datę ostatniego badania technicznego i ważność ubezpieczenia OC, oraz w miarę możliwości książkę serwisową.

Dodatkowo warto porównać dane z dokumentów do danych z tabliczek znamionowych auta. W tym przypadku najważniejszy będzie sprawdzenie numeru identyfikacyjnego VIN, potocznie nazywanym numerem nadwozia. Z numeru VIN można wyczytać wiele informacji, jak np. data produkcji, kolor, kod zakładu, numer egzemplarza. Istnieje możliwość sprawdzenia statusu auta w bazach numerów VIN prowadzonych na przykład przez producentów.

Warto sprawdzić informacje dotyczące historii pojazdu – kto był poprzednim właścicielem pojazdu, jaki jest przebieg, naprawy, kolizje itp. Najlepiej o pomoc poprosić policję – w ten sposób można sprawdzić czy dany pojazd nie jest skradziony bądź utracony. Jeżeli numer VIN jest nieczytelny może to oznaczać próbę przebicia numerów skradzionego auta. Kolejną istotną rzeczą jest informacja odnośnie zastawu rejestrowego, który może istnieć na samochodzie i być ustanowionym na rzecz właściciela pojazdu.

Dotyczy to przede wszystkim zabezpieczenia kredytu samochodowego, więc warto zwrócić uwagę, czy auto nie jest na kredyt. Może się zdarzyć, że adnotacja o zastawie nie będzie wpisana do dowodu rejestracyjnego. Konsekwencje zakupu samochodu na kredyt może mieć dotkliwe skutki. Przykładowo zbywca pojazdu ma zaciągnięty kredyt a jego zabezpieczeniem jest samochód. Jeżeli nie wywiąże się z przyszłości z obowiązku spłaty zobowiązań bank wystąpi do kupującego o zwrot auta. Jak się przed tym ustrzec? Wystarczy odwiedzić wydział gospodarczy sądu rejonowego i sprawdzić w rejestrze zastawów.

W momencie, gdy wszystkie elementy zostaną sprawdzone i zdecydujemy się na zakup, wówczas nie pozostaje nam nic innego jak podpisanie umowy, Jednak i tu warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Umowa powinna być zawarta na piśmie i zawierać: dane osobowe, adres zamieszkania, PESEL, nr dowodu osobistego zarówno sprzedającego jak i kupującego, poza tym oświadczenie sprzedawcy, że jest właścicielem sprzedawanego pojazdu, dodatkowo informacje o samochodzie – marka, rok produkcji, przebieg, kolor, nr rejestracyjny, numer nadwozia.

Oczywiście musi się znaleźć także cena i sposób odebrania auta. Reasumując przy zakupie samochodu musimy zachować szczególną ostrożność zarówno odnoście sprzedającego jak również przedmiotu umowy. Należy szczególnie uważać na tzw. okazje. Często zbyt niska cena w stosunku do rodzaju i stanu auta może oznaczać próbę oszustwa. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości najlepiej sprawdzić pojazd na najbliższym posterunku policji.

Funkcjonariusz sprawdzi w centralnej bazie czy samochód nie został skradziony lub czy nie uczestniczył w przestępstwie. Warto również podjechać do mechanika samochodowego, który sprawdzi czy stan techniczny zgadza się z zapewnieniami sprzedającego. Jeżeli nasza intuicja mówi nam, że coś jest nie tak, czasem warto po prostu odpuścić zakup tego konkretnego egzemplarza.