Zmiany w AC

Zmiany w ACNa rynku ubezpieczeń komunikacyjnych istnieje wiele konkurencyjnych ofert, zwłaszcza w zakresie polis nieobowiązkowych, a więc przede wszystkim autocasco. Dzieje się tak, ponieważ ubezpieczenie to można bardzo elastycznie dopasować do swoich potrzeb i w zależności od sposobu użytkowania pojazdu. Stąd też ubezpieczyciele rywalizują o klienta, stosując rozmaite obniżki na pakiety podstawowe oraz na zapisy dodatkowe, rozszerzające zakres uzyskania odszkodowania. Przed podjęciem decyzji należy się jednak dokładnie zapoznać z daną ofertą, ponieważ w przeciwnym wypadku można się nieprzyjemnie zaskoczyć na przykład w czasie wakacyjnego wyjazdu.

Obecnie rywalizacja pomiędzy ubezpieczycielami dotyczy zarówno dużych, jak i małych firm, co wynika z dużej elastyczności tych drugich w zależności od wymagań klientów. Duże i najbardziej rozpoznawane na rynku polskim towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadzają w związku z tym nowe opcje, zmniejszające ceny autocasco. Przychody z tytułu tego typu ubezpieczenia samochodowego malały w Polsce przez pewien czas niedawno głównie z powodu spadku liczby kradzieży aut.

Większość ekspertów zgadza się jednak w tym, że nie musiało być to w każdym przypadku podstawową przyczyną mniejszego zainteresowania wykupieniem polisy AC(prawidłowość zwłaszcza dla najbardziej renomowanych marek samochodów). Dużo zależy bowiem od aktualnych trendów na rynku konsumenckim oraz rodzaju sprowadzanych do Polski aut, ponieważ popularność danej marki przekłada się także na zwiększenie liczby ofert ubezpieczeń nastawionych właśnie na nią.

Duże znaczenie dla popularności danej polisy AC ma też fakt coraz częstszego kupowania samochodów na kredyt z banku. Wiąże się z tym konieczność zabezpieczenia transakcji najczęściej poprzez wykupienie polisy autocasco, stąd też najtańsze i najbardziej podstawowe są w takich przypadkach najczęściej wybierane.

Należy pamiętać, że taniejące ubezpieczenia AC oznaczają oprócz większej konkurencji także droższe opcje dodatkowe do polisy. Im tańsze autocasco, tym mniejsza ochrona dla klienta, o czym można się przekonać czytając dokładnie umowy towarzystw ubezpieczeniowych.

Zachęcają oni klientów atrakcyjnymi cenami, jednak jednocześnie wprowadzają zapisy skutecznie zmniejszające wysokość odszkodowania w niektórych sytuacjach. Nie zmienia to nastawienia ubezpieczycieli, ponieważ obecnie w dalszym ciągu bardzo duża liczba kierowców w Polsce posiada jedynie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Częstą praktyką, stosowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest więc oferowanie pakietu dwóch różnych polis, pokrywających większość podstawowych sytuacji (wypadków, kradzieży).

Firmy te stosują przy tym różne zestawienia ubezpieczenia, w tym np. możliwość ustalania składki przez klienta w zależności od jego aktualnych wymagań. Kierowcy w dalszym ciągu niechętnie bowiem płacą za polisę autocasco dużych kwot, stąd też dostają w zamian okrojoną ochronę, często nawet o tym nie wiedząc. W zamian za to można jednak otrzymać wyższą jakość usług (np. szybszy czas wypłaty odszkodowania).